Приходько І.І. Досвід фахівців Республіки Хорватія з організації надання соціально-психологічної та психіатричної допомоги жертвам Вітчизняної війни 1991-1995 років / І.І. Приходько // Проблеми екстремальної та кризової психології. – 2017. – Вип. 21. – С. 122-131.

 Подано систему організації надання соціально–психологічної та психіатричної допомоги жертвам Вітчизняної війни 1991-1995 років, яка проходила у Республіці Хорватія, яка складається з комплексу лікувально-реабілітаційних установ та центрів підтримання психічного здоров’я населення, що розташовані по всій країні. Розкрито основні заходи психологічної роботи з військовослужбовцями, які проводилися психологічною службою збройних сил Республіки Хорватія під час Вітчизняної війни. Для визначення психологічної готовності військовослужбовців до бойових дій хорватськими військовими психологами розроблена методика, яка складалася з 40 питань за блоками: довіра до командира; єдність; турбота командування про підлеглих; дисципліна; пристосованість; самооцінка готовності; задоволеність. Викладено основні принципи, напрями та завдання Національної програми соціально-психологічної та медичної допомоги жертвам Вітчизняної війни Республіки Хорватія. Розкрито основні заходи, які проводилися протягом 20 років у провідній установі з організації та надання спеціалізованої медичної та психологічної допомоги жертвам війни та постраждалим, які отримують психічні травми, – Національному центрі психічної травми Республіки Хорватія. Запропоновано шляхи покращення психіатричної допомоги та соціально–психологічної роботи з ветеранами антитерористичної операції, збереження психічного здоров’я, підвищення рівня психологічної безпеки особистості у комбатантів.

Ключові слова: психологічна робота, соціально-психологічна допомога, психологічна реабілітація, комбатанти, жертви війни.