Prykhodko I., Matsehora Y., Bielai S., Hunbin K., Kalashchenko S. Classification of coping strategies influencing mental health of military personnel having different combat experience /GEORGIAN MEDICAL NEWS No 12 (297) 2019: 130-134

 Метою дослідження було визначення типів і вторинної структури чинника копінг-стратегій, що впливають на психічне здоров'я військовослужбовців Національної гвардії України з різним бойовим досвідом.

У дослідженні брали участь 437 військовослужбовців Національної гвардії України (НГУ): 225 (51,49%) учасників бойових дій на сході України і 212 (48,51%) не мають бойового досвіду. Для визначення копінг-стратегій у військовослужбовців використовувалася методика СОРЕ Inventory (Карвер, Шеєр, Вентрауб, 1989) в адаптації російськомовної версії «Методика СОРЕ» (Расказова, Гордєєва, Осін, 2013).

Визначено чотири типи копінг-стратегій, використовуваних військовослужбовцями НГУ з різним бойовим досвідом для оволодіння стресовими ситуаціями: прагматичний, авантюрний, принциповий, адекватно диференційовано активний. Найбільш поширеним типом копінг-стратегій (83%) є адекватно-диференційовано активний тип, для якого характерне використання проактивних і просоціальних копінг-стратегій. Вторинна факторизация найбільш поширеного типу копінг-стратегій дозволила виділити 3 основні фактори: перший фактор (26,69%) описує використання копінг-стратегій як активних, свідомих, обміркованих дій, спрямованих на оволодіння стресовою ситуацією; другий фактор (21,51%) має на увазі пасивний захист від дії стрес-факторів, що є адекватною в ситуаціях, які з об'єктивних причин неможливо подолати або активні дії неприйнятні. Третій фактор (17,17%) описує об'єктивність сприйняття стресової ситуації і усвідомлення невідповідність своїх ресурсів цих умов.